MEDYANIN ÇOCUKLARIMIZ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Anneler ve babalar yemek hazırlarken, ev işleri ile uğraşırken ya da yetiştirmesi gereken bir işi olduğunda televizyon, bilgisayar, cep telefonu, tablet gibi aletleri çocuklarına güvenilir ve ilgi çekici bir etkinlik olarak sunmaktadırÇocuklar bu dijital aletlerin sunduğu içeriklerin büyülerine kapılırken, anne ve babalar işlerini tamamlamaları için evde elverişli bir ortam bulmaktadır. Bununla birlikte, çoğu anne ve baba çocuklarının gelişimlerinde bu araçların önemli bir yeri olduğunu düşünmektedir. Peki, araçların çocuklarımızın üzerindeki etkisi nedir?

Günümüzde çocuklar ve gençler uyku dışındaki vakitlerini televizyon, video, bilgisayar, internet gibi araçlarla geçirmektedir. Bu araçlar içerisinde televizyon çocuklarımızın karşısına çıkan en yaygın araçlardan bir tanesidir. Günümüzün gençleri 70 yaşına geldiklerinde ömürlerinin 7 ile 10 yılını televizyon başında geçirmiş olacaklardır. İki yaşından küçük çocukların 3’te 2’si günde ortalama bir buçuk saat televizyon izlemektedir. Başta televizyon yayınları olmak üzere çocuklarımızın video, bilgisayar oyunları, internet, müzik klipleri, haberler, reklamlar gibi araçlar arılığı ile maruz kaldığı birçok içerik onların üzerinde bazı olumsuz etkilere sahiptir. Bu konuda, Amerikan Pediatri Akademisinin araştırma bulguları ile desteklemiş bazı tespitleri şunlardır:

 • Çocuklarımızın medya aracılığı ile maruz kaldığı şiddet içerikleri onlarda saldırgan davranışların gözlenme riskini arttırmakta, şiddete yönelik hassasiyetini azaltmakta ve dünyanın daha kavgacı ve korkutucu bir yer olduğunu inanmalarına yol açmaktadır.
 • Çocuklarımızın maruz kaldığı sigara ve alkol tüketimi görüntüleri onları sigara içme ve alkol tüketimi bakımından daha riskli hale getirmektedir.
 • Çok fazla televizyon izlemek çocuklarımızda obeziteye neden olmakta ve okul başarılarını düşürebilmektedir.
 • Medyanın sunduğu cinsel içerikler gençlerin erken cinsel tecrübe yaşamalarına yol açabilmektedir.
 • İnternet, cep telefonları ve sosyal medya çocuklarımızın cinsel içeriklere maruz kalma riskini arttırmaktadır.
 • Bazı iyi hazırlanmış televizyon programları iki yaşından büyük çocukların sosyal becerileri, dil gelişimleri ve okula hazırbulunuşluluklarında gelişme sağlasa da, bu programların iki yaşından küçük çocukların bilişsel ve dil gelişimlerinde bir etkisi yoktur.
 • Anne ve babaların televizyon izlemeleri sadece çocukları ile geçireceği zamanı azaltmamakta aynı zamanda çocukların oyun oynarken dikkatlerinin dağılmasına neden olmaktadır.
 • Ebeveynlerin medya alışkınlıkları çocuklarının medya alışkınlıklarını etkilemektedir.
 • Bazı televizyon programları çocuklarda uyumaya karşı dirence, uykuya geç dalmaya, uyumaya karşı endişeye ve kısa uyku süresine neden olabilir.
 • Fazla televizyon ya da video izleyen iki yaşından küçük çocukların dil gelişiminde gecikmeler gözlenmektedir.
 • Televizyon izlemek küçük çocukların dikkat sürelerini üzerinde olumsuz etkileri olabilmektedir.

Gündelik yaşantımızın bir parçası olan televizyon, bilgisayar ve tablet gibi araçların sundukları içeriklerin çocuklarımız üzerindeki olumsuz etkileri göz önünde bulundurulduğunda, sormamız gereken soru:

ÇOCUKLARIMIZI BU ARAÇLARIN OLUMSUZ ETKİLERİNDEN KORUMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

Last modified: Wednesday, 25 January 2017, 2:58 PM